Publikum kan allerede nu begynde at glæde sig til Odense Sommerrevy 2027. Revydirektør Lars Arvad har samlet et stærkt og alsidigt hold af erfarne revyskuespillere, markante personligheder og nye spændende navne, som fra den 6. maj til den 17. juni 2027 skal fylde revyteltet på Engen ved Fruens Bøge med satire, musik, overraskelser og masser af latter.

Holdet består af Leif Maibom, Thomas Mørk, Anette Støvelbæk, Rasmus Krogsgaard, Mathilde Passer og Lars Arvad. Ved flyglet og i spidsen for orkestret står igen kapelmester Thomas Pakula.

Historisk sæson med Leif Maiboms afsked
Odense Sommerrevy 2027 bliver samtidig en ganske særlig sæson. En af dansk revys største profiler, Leif Maibom, har valgt at afslutte sin lange og imponerende karriere som revyskuespiller i Odense.

Gennem årtier har Leif Maibom været blandt de mest markante skikkelser i dansk revy, og mange kender ham særligt fra Sønderborg Sommerrevy, som han var med til at gøre til en af landets mest populære revyer.

At Leif Maibom har valgt at afslutte sin revykarriere hos os, er noget helt særligt. Han har haft enorm betydning for dansk revy og har samtidig haft stor betydning for mig personligt gennem mange år. Vi er både stolte og beærede over, at publikum får mulighed for at opleve hans sidste revyoptræden netop i Odense, siger Lars Arvad.

Publikumsfavoritter vender tilbage
Thomas Mørk er tilbage for 11. år i træk og har efterhånden opnået status som en af Odense Sommerrevys helt store publikumsfavoritter. Med sit stærke komiske talent, store sceniske overskud og sit skæve blik på verden har han gennem årene leveret nogle af revyens mest mindeværdige øjeblikke.

Også Lars Arvad er tilbage på scenen for 11. sæson. Som direktør, ejer og skuespiller har han siden starten været drivkraften bag Odense Sommerrevy og fortsætter med samme passion for revygenren og mødet med publikum.

Kendt tv-stjerne debuterer i Odense Sommerrevy
Publikum kan også glæde sig til at opleve skuespiller Anette Støvelbæk, som for alvor blev folkeeje i rollen som Fru Frigh i den populære tv-serie Badehotellet. Med en lang karriere på både tv, film og teater bringer hun erfaring, elegance og et stærkt scenisk nærvær med sig til revyteltet.

Anette er en fantastisk skuespiller med en helt særlig varme og nerve. Hun har et stort komisk talent, og vi glæder os meget til at se hende folde sig ud i revyens univers, siger Lars Arvad.

Instruktør med dobbeltrolle
Rasmus Krogsgaard fortsætter som instruktør for Odense Sommerrevy og bliver samtidig en del af ensemblet på scenen. Med stor erfaring fra blandt andet Nykøbing Falster Revyen og Sønderborg Sommerrevy er han med til at sikre et skarpt, aktuelt og underholdende show.

Rasmus har et fantastisk blik for både revyens traditioner og dens udvikling. Han er en stor kreativ kapacitet og samtidig en fremragende skuespiller, som publikum tog rigtig godt imod i 2026, siger Lars Arvad.

Nyt spændende navn med stolte revyrødder
Mathilde Passer bliver et spændende nyt bekendtskab for mange revygæster. Hun er barnebarn af den folkekære Dirch Passer, men har skabt sin egen vej som kunstner med talent, musikalitet og stor scenisk udstråling. Publikum kan blandt andet glæde sig til at opleve hendes særlige sangstemme og stærke musikalske kvaliteter, som bliver en vigtig del af forestillingen.

Musikken i sikre hænder
For andet år i træk står Thomas Pakula i spidsen som kapelmester. Med mere end 30 års erfaring i revybranchen er han blandt landets mest erfarne musikalske kræfter inden for genren. Hans sikre musikalske hånd, stærke arrangementer og store erfaring er med til at skabe den helt særlige stemning, som kendetegner Odense Sommerrevy.

Thomas er en kapelmester af højeste klasse. Han formår år efter år at løfte forestillingen musikalsk og skabe en energi, som både publikum og skuespillere mærker, siger Lars Arvad.

Store forventninger til sommeren 2027
Billetsalget til Odense Sommerrevy 2027 er allerede i gang, og Lars Arvad ser frem til endnu en sommer fyldt med grin, musik og fællesskab.

Vi har samlet et hold med både store profiler, stærke revynavne og nye spændende kræfter. Sammen med Leif Maiboms historiske afsked bliver det en sæson, som jeg tror vil blive husket i mange år frem, siger Lars Arvad.

Fakta om Odense Sommerrevy 2027
• Premiere: 6. maj 2027
• Spilleperiode: 6. maj – 17. juni 2027
• Spillested: Engen ved Fruens Bøge, Odense
• Medvirkende: Leif Maibom, Thomas Mørk, Anette Støvelbæk, Rasmus Krogsgaard, Mathilde Passer og Lars Arvad
• Instruktør: Rasmus Krogsgaard
• Kapelmester: Thomas Pakula

Pressefoto

Dato: 06-05-2027
Sted: Fruens Bøge

Del gerne dette